Schedule

 

Week 1

 

Monday 1 August

Language & Computation

Area Expert: Johan Bos

15:45 - 16:15  Miroslav Janicek - Abductive reasoning for continual dialogue understanding. [pdf]

16:15 - 16:45  Martin Bachwerk - Reinforcement learning in language evolution. [pdf]

16:45 - 16:50  (poster) Gideon Kotzé - Improving syntactic tree alignment through rule-based error correction. [pdf]

 

Tuesday 2 August

Logic & Computation

Area Expert: Jan Broersen

15:45 - 16:15  Danijela Petrović - Automated proving in geometry using Gröbner bases in Isabelle/HOL. [pdf]

16:15 - 16:45  Johannes Klaus Fichte - The good, the bad, and the odd: Cycles in answer-set programs. [pdf]

 

Wednesday 3 August

Logic & Language

Area Expert: Malte Zimmermann

15:45 - 16:15  Ana Aguilar-Guevara & Maartje Schulpen - Understanding the meaning enrichment of weak definites. [pdf]

16:15 - 16:45  Heather Burnett - Vagueness and plural predication. [pdf]

 

Thursday 4 August

Language & Computation

Area Expert: Johan Bos

15:45 - 16:15  Nal Kalchbrenner - A compositional distributional model of analogy. [pdf]

16:15 - 16:45  Michael Freedman - Scope asymmetries, transderivational competition, and the extended domains of locality of tree-adjoining grammars. [pdf]

16:45 - 16:50  (poster) Noémie-Fleur Sandillon-Rezer - Learning categorial grammar with tree transducers. [pdf]

 

Friday 5 August

Logic & Computation/Logic & Language

Area Expert (LoCo): Jan Broersen

Area Expert (LoLa): Malte Zimmermann

15:45 - 16:15  Tin Perkov - A generalization of modal definability. [pdf]

16:15 - 16:45  Jason Quinley - Politeness and trust games. [pdf]

 

Week 2

Monday 8 August

Logic & Language

Area Expert: Graham Katz

15:45 - 16:15  Philippe Côté-Boucher - Genericity, topicality, and their syntactic correlates. [pdf]

16:15 - 16:45  Elizaveta Bylinina - Functional standards. [pdf]

16:45 - 16:50  (poster) Maria Spychalska - Reasoning with predicate negation: The role of opposite predicates. [pdf]

16:50 - 16:55  (poster) Diana Venneri - Demonstrative Pronoun ten and definiteness in Polish. [pdf]

 

Tuesday 9 August

Logic & Computation

Area Expert: Natasha Alechina

15:45 - 16:15  Kim Bauters - Modeling negotiation using multi-focused answer sets. [pdf]

16:15 - 16:45  Rasmus K. Rendsvig- Modeling semantic competence: A critical review of Frege's puzzle about identity. [pdf]

16:45 - 16:50  (poster) Mirko Stojadinovic - How efficient can fully verified functional programs be - A case study of graph traversal algorithms. [pdf]

 

Wednesday 10 August

Logic & Language

Area Expert: Graham Katz

15:45 - 16:15  Jacopo Romoli & Yasutada Sudo - An experimental investigation of presupposition projection in conditional sentences. [pdf]

16:15 - 16:45  Alex Silk- Evidence sensitivity in weak necessity deontic modals. [pdf]

16:45 - 16:50  (poster) Annika Deichsel - The discourse effects of the indefinite demonstrative dieser in German. [pdf]

 

Thursday 11 August

Poster Session: 15:45

Area Expert: Natasha Alechina (Logic & Computation)

Area Expert: Graham Katz (Logic & Language)

Area Expert: Tomaž Erjavec (Language & Computation)

 Annika Deichsel (Logic & Language) - The discourse effects of the indefinite demonstrative dieser in German. [pdf]

 Gideon Kotzé - Improving syntactic tree alignment through rule-based error correction. [pdf]

 Noémie-Fleur Sandillon-Rezer - Learning categorial grammar with tree transducers. [pdf]

 Maria Spychalska - Reasoning with predicate negation: The role of opposite predicates. [pdf]

 Diana Venneri - Demonstrative Pronoun ten and definiteness in Polish. [pdf]

 Mirko Stojadinović - How efficient can fully verified functional programs be - A case study of graph traversal algorithms. [pdf]

 

Friday 12 August

Closing Session and Presentation of Best Presentation Awards